Sosyal Medya Hesapları Nasıl Kapatılır?

  sosyal medya hesapları nasıl kapatılır

  Dünya üzerindeki en büyük dijital paylaşım sitelerinden Facebook, milyonlarca kullanıcısına anlık sohbet ve içerik paylaşma imkanı sunuyor. Geçtiğimiz günlerde yapılan bir açıklamaya göre ise Facebook kullanıcılarının kişisel bilgileri tehlikede! Neden mi? 30 milyondan fazla Facebook kullanıcısının bilgileri hackerlar tarafından elde edildi. Popüler uygulama güvenlik zafiyetini şimdilerde kullanıcılarının sosyal medya hesaplarını kapatması ile aşmaya çalışıyor… Peki Facebook, Instagram, Twitter, Snapchat, Whatsapp ve Google hesapları nasıl kapatılır?

  İnternete girdiğiniz her veri ister istemez bu sonsuz deryada kayboluyor ve bunları tamamen silmek zorlaşabiliyor. Öyle ki yıllar önce herhangi bir mecrada paylaştığınız fotoğrafınız, bu paylaşımı silseniz bile internet aramalarında karşınıza çıkabiliyor. Bu durum da elbette insanlar için bir huzursuzluk yaratabiliyor… Bu konuda önlemini almak ve kişisel bilgilerini kaldırmak isteyenler ise çareyi sosyal medya hesaplarını kapatmakta buluyor. Bu hesapları tamamen kapatsanız da verilerinizin güvenliğini yine de garanti edemiyoruz. Fakat bir yerden başlamalıyım diyorsanız, işte hesaplarınız silmenin en kolay yolları…

  sosyal medya hesapları nasıl kapatılır

  Facebook

  Fcaebook hesabınızı kapatıp silerek, burada yer alan verilerinizi yok edebilirsiniz. Fakat Facebook Messenger’da yer alan mesajlar hala sistemde kayıtlı olarak kalır. Facebook hesabınız ise kapatma işlemini takiben 30 gün sonra tamamen silinir. Bu 30 günde fikir değiştirme olanağına karşın, uygulama hesabı tekrar aktif etme seçeneği de sunuyor. Ayrıca Facebook’ta yer alan bütün bilgilerinizin silinmesini istemezseniz, hesabınız silinmeden önce bildirimde bulunarak bu verilerin kopyasını elde edebilirsiniz.

  Twitter

  Facebook hesabı kapatmada olduğu gibi Twitter hesabınızı kapatırken de 30 günlük bir süre gerekiyor. İşlemi gerçekleştirdikten sonra ilk etapta hesabınız devre dışı bırakılır. Bunun için Ayarlar sekmesindeki ‘Hesap’ bölümüne tıklamanız yeterli olacaktır. Daha sonra ise bir aylık süreç kullanıcının hesabı tekrar açma ihtimaline karşın beklemede tutuluyor. Facebook’taki gibi Twitter verilerinizi de tamamen kaybetmek istemezseniz sistemden kopyalarını temin edebilirsiniz.

  snapchat hesabı nasıl kapatılır

  Snapchat

  Geçtiğimiz yılların en popüler paylaşım uygulaması Snapchat’i tamamen silmek için web sitesine girmeniz gerekiyor. Uygulamayı telefonunuzdan silerek bilgilerinizi kurtarmış olamazsınız… Web sitedeki işlemlerden sonra Snapchat hesabınız önce devre dışı bırakılır, 30 gün sonra da tamamen silinir… Verilerinizi yedekleme şansınız bu uygulamada da geçerlidir.

  instagram hesabı nasıl kapatılır

  Instagram

  Günümüzün en popüler sosyal medya platformu Instagram, daha çok mobil uygulamadan kullanılsa da kapatılma işlemi web sitesi üzerinden yapılıyor. İlk olarak Instagram hesabınıza giriş yapın, kapatma aşamalarını atladıktan sonra şifreniz ile tekrar onaylayıp hesabınızı kapatabilirsiniz…

  whatsapp hesabı nasıl kapatılır

  WhatsApp

  Milyonlarca kullanıcısının göz bebeği, anlık sohbet ve veri gönderme uygulaması WhatsApp’ı kapatmak isterseniz yapmanız gerekenler çok basit… Mobil uygulamadan kapatabileceğiniz uygulama için Ayarlar’dan hesap bölümüne geçin. Telefon numaranızı kodlayarak hesabınızı kapatabilirsiniz.

  Google

  Google, bildiğiniz gibi diğer sosyal medya platformlarından daha farklı bir hesap… Diğer uygulamalardan çok daha fazla kişisel bilgi ve veri barındırır. Ve bu haliyle Google hesabınıza erişilmesi bilgilerinizin önemi ve çokluğu düşünüldüğünde oldukça rahatsız edici bir boyuta ulaşabiliyor… Böyle bir durum yaşamamak için Google hesabınızı kapatmak isterseniz, ilk olarak Google hesabınızın ana sayfasına girin. Buradan Hesap başlığının altında ”Hesabı ve verileri sil” seçeneğini onaylayarak buradan istemediğiniz hesapları devre dışı bırakabilirsiniz. ”Google hesabını ve verileri sil” komutuna tıklayarak da başka bir ekrana yönlendirilirsiniz. Böylece Google hesabınızdan silinecek olan hesapları ve servisleri görebilirsiniz. Diğer sosyal medya ve paylaşım hesaplarınızda olduğu gibi Google hesabınızı da silmeden önce sisteme bildirimde bulunarak, burada kayıtlı olan tüm verilerinizin bir kopyasını hesap tamamen kapanmadan önce edinebilirsiniz.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir