Modanın Yeni Nefesi: Dizi ve Filmler

  sinema ve dizilerde moda

  Geçtiğimiz senelerde başlayan moda ve sinemanın yakınlaşması, her geçen gün ivme kazanıyor. Moda dünyası sinema ile buluştuğundan beri filmlerde görmeye alıştığımız kostüm ve aksesuarlar o yılın modasını etkiliyor. Tasarımcılarına ilham kaynağı olan beyaz perde, aynı zamanda izleyicilere moda hakkında fikirler veriyor. Beyaz perdeden hayatımıza sızan birçok trend oldu ve birden fazla film modaya yön verdi. Avatar filmi ve Med Man dizisi tasarımcılara ilham kaynağı olurken, Great Gatsby, Revenge ve Sex And The City gibi diziler izleyicilerine moda hakkında fikirler veriyor.

  Jean Paul Gaultier’den Avatar Koleksiyonu

  Moda ve sinemanın yakınlaşmasından bu yana sinemadan en çok etkilenen tasarımcılardan Jean Paul Gaultier başı çekiyor. Modanın “kötü çocuğu” Jean Paul Gaultier, Aztek toplumundan ve “Avatar” filminden esinlenerek İlkbahar/Yaz 2010 koleksiyonunu oluşturdu. Fransız moda dehası, bir zamanlar Azteklerin giydiği kıyafetleri, “Avatar” filmindeki yerlilerin saç modelleri ve tropik orman motifleri ile birleştirerek 2010 sezonunun İlkbahar/Yaz Koleksiyonu’na unutulmaz bir imza attı. Kötü Çocuk’un çılgın koleksiyonunda turkuaz ve gümüş öne çıkan renkler arasında görünüyor. Palmiye ağacı şeklindeki şapkalar, kuş tüylü elbiseler en çok göze çarpan parçalar arasında yer alıyor.

  avatar koleksiyonu gaultier

  avatar koleksiyonu

  gaultier avatar koleksiyonu

  Retro ve Vintage “Mad Men” İle Bir Arada

  Son yıllarda, diziler de filmler kadar ağırlığını hissettirmeye başladı. Mad Men dizisinin etkisiyle 1920, 1950 ve 1960’lı yıllara dönen tasarımcılar, retro ve vintage’ı bir arada kullanıyor. Downton Abbey, kostümleriyle Ralph Lauren ve Ruffian gibi markaların esin kaynağı oldu. Tasarımcılar, erkek kostümlerinden parçaları kadın koleksiyonuna uyarlayarak, maskülen bir görünüm de elde etti. Mad Men bu tarzıyla moda dünyasının gözlerini üzerine çekti.

  Ralph Lauren retro koleksiyon

  20’li Yılların Büyülü Görüntüsü

  Film ve dizilerdeki kostümlerden etkilenen tasarımcıların ürettikleri koleksiyonların yanı sıra film ve diziler artık tarz hakkında izleyicilerine fikir veriyor. ABD’li yazar Scott Fitzgerald tarafından kaleme alının Muhteşem Gatsby, yeniden beyazperdede yerini aldı. Başrollerini Leonardo DiCaprio ve Carey Mulligan’ın paylaştığı filmin kostümleri Miccia Prada ve Catherine Martin iş birliği ile tasarlandı. 1920’lerin modasını günümüze bir kez daha taşıyan Muhteşem Gatsby, moda dünyasında büyük etki yarattı. İnci ve kristallerle süslenmiş saç bantları, parlak taşlarla ya da incilerle süslenmiş kalın bileklikler, derin V yakaları ve sırt dekolteleri ile 20’li yılların Art Deco’sunu yeniden canlandıran Prada; 1920’lerde geçen film için, Prada ve Miu Miu arşivlerinden 40 elbise üzerinde yeniden çalıştı. Saç tokaları, saç bantları ile süslenen ‘Bob’ stili saçlardaki retro moda uzun süre Muhteşem Gatsby havası estirecek gibi görünüyor.

  20ler tarzi great gatsby modası

  Rusya’dan Esen Moda Rüzgarı

  Bugüne kadar 24 kez, Rus, Amerikan hatta Mısır yapımı olarak beyaz perdeye ve televizyona uyarlanan Tolstoy’un ölümsüz eseri Anna Karenina, geçtiğimiz kış 25. kez karşımıza çıktı. 19. yüzyılın modasına ışık tutan Anna Kerenina, Joe Wright yönetmenliğinde beyazperdeye bir kez daha yansıdı. 1870 Rusyasının modasını en iyi stilize ederek yansıtan tasarımcı Jacqueline Durran, kostüm dalında Oscar ödülü aldı. Filmde göze çarpan parçalar arasında yer alan tüller, şapkalar, eldivenler ve balon elbiseler günümüz modası esintileri ile yeniden hayat kazanıyor.

  anna karenina film modası

  Modaya Işık Tutan İntikam

  Amerika’nın ünlü televizyon kanallarından olan ABC’de yayınlanan ve büyük ilgi toplayan Revenge, İntikam olarak Türkiye’de de yayınlanmaya başladı. Beren Saat’in İntikam’da, Emily VanCamp’ın ise Revenge’te hayat verdiği karakterlerin intikam mücadelesi kadar stilleri ile de dikkat çekiyor. Revenge’de, Vera Wang’ten Michael Kors’a kadar pek çok ünlü marka dizi ile birlikte ekranlara yansıdı. Türk yapımı İntikam dizisinde Beren Saat’in canlandırdığı Yağmur karakteri ise Özgür Mansur ve Dilek Hanif başta olmak üzere önemli Türk tasarımcılar ve Beymen imzalı kıyafetlerle karşımıza çıkıyor. Her iki dizi de oyuncuların giydiği kıyafetler diziden daha çok konuşuluyor.

  Revenge stili modası

  Başrol Oyuncuğundan Moda İkonluğuna

  Yabancı diziler içerisinde en çok moda öncülüğü yapan diziler arasında Sex And The City ve Desparet Housewife yer alıyor. Bir moda dizisi olarak da anılan Sex And The City, izleyicilerinin moda zevkini de şekillendiriyor. Sarah Jessica Parker’ın canlandırdığı Carrie Bradshaw karakterinin ayakkabıları, tercih ettiği cesur kombinasyonlar hafızalarda yerini koruyor. Sex And The City ve Desparete Housewifes dizilerinin başrol oyuncuları adeta moda ikonları hali de dönüştü.

  sex and the city stili

   

  Diğer moda haberleri için tıklamanız yeterli: http://www.modamanya.net/

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir