Kadınlar İyinin de İyisini İster

  toyota kadınların tercihi

  Otomobil devi Toyota’nın Ankara’daki ilk bayisi olan Toyota Plaza Toyan’ın Satış Müdürü Aslı Bal, kadınların otomobil tercihleri hakkındaki sorularımızı yanıtladı.
  Toyota Plaza Toyan Satış Müdürü Aslı Bal, Ekim sayımıza konuk oldu. Kadınların otomobil seçiminde nelere dikkat ettiklerini, moda ile otomobili nasıl ilişkilendirdikleri ve daha bir çok soruyu MODA Dergi için cevapladı.

  Kadınlar otomobil seçiminde en çok nelere dikkat ediyorlar?
  Kadınlar erkeklere kıyasla estetiğe daha fazla önem veriyor. Dolayısıyla kadınlar için öncelik otomobilin tasarımı. Güvenlik ve konfor unsurları da kadın sürücülerin olmazsa olmazları arasında yer alıyor. Erkeklerin dikkat ettiği motor gücü, sürüş karakteri, donanım gibi kriterler kadınlarda ikinci plana atılıyor. Kadınlar otomobil alırken araç tasarımına ve popülerliğine daha fazla önem veriyor. Kadınlar tarafından tercih edilen bir diğer nokta ise renk seçimi. Erkeklere nazaran daha renkli ve gösterişli araçları tercih eden kadınlar, otomobil alırken canlı renkleri; özellikle de kırmızı rengi tercih ediyorlar. Sürücü ve yolcu hava yastığı, ABS, ESP, çocuk kilidi, ISOFIX çocuk koltuğu bağlantısı gibi donanımlar, kadınlar tarafından dikkat edilen diğer noktalar olarak göze çarpıyor.

   

  Görsellik kadınların seçiminde önemli bir kriter mi?
  Görsellik tüm kadınlar için hayatın olmazsa olmazları arasındadır. Bu durum sadece otomobil tercihlerinde değil, kadının dokunduğu her yerde var. Estetiğe ve güzelliğe önem veren kadınlar doğalarından gelen estetiği otomobillerinde görmek istiyorlar. Dolayısıyla akıcı hatlar ve gösterişli otomobiller kadınların ilk tercihi oluyor. Araç içine de ayrı bir özen gösteren kadın sürücüler, araç içinin kullanışlılık ve şık tasarım gibi dikkatlerini çeken özellikleri önemsiyor. Araçlarda görsellikten sonra güvenlik ve konfora önem gösteren kadınlar güzel ve bakımlı olduğu için otomobillerini de aynı şekilde görmek istiyor.

  Kadınlar moda ve otomobili nasıl ilişkilendiriyorlar?
  Kadınlar moda ve otomobil tutkusunu birleştiriyor. Giysilerinden ev eşyalarına kadar tüm alanlarda modanın sıkı takipçisi olan kadınlar otomobillerinde de modaya uygun tasarım ve renkleri tercih ediyorlar. Renkler için de aynı şeyi söyleyebilirim. Daha canlı ve dikkat çekici renkleri tercih eden kadınlar modayı yalnız aracın tasarımında değil, araç içlerinde de görmek istiyorlar.

  Yılın moda rengi o yıl otomobil alacak olan kadınlar için önemli tercih sebebi oluyor mu? Kadınlar en çok hangi renge yöneliyorlar?
  Biraz önce de bahsettiğim gibi kadınlar erkeklere nazaran daha canlı ve parlak renkleri tercih ediyor. Özellikle kırmızı ve tonlarını tercih eden kadınlar; mavi, beyaz ve gri renklere de yöneliyor.
  Trafikteki kadınların artışı otomotiv firmalarının araçlarda kadınlara yönelik renkleri kullandırmasını sağladı. On yıl öncesine kadar erkek egemen bir sürücü kitlesi varken bu algı zamanla değişti. Sürücülerin trafikte dikkatinin dağılmaması için büyük bir renk yelpazesinde olmasa da farklı renk seçenekleri sunan otomotiv firmaları kadınların isteklerini göz önünde bulunduruyor. Çünkü; kadınların otomotiv tercihlerinde en önemli etkenlerden birisi otomobilin rengidir.

  Kadınlar için otomobillerde neden kullanım kolaylığı ve güvenlik ön planda?
  Çalışsın veya ev hanımı olsun; bütün kadınlar birçok mesleği bir arada icra ediyorlar. Söz gelimi; kadın evde aşçı, temizlik görevlisi, bebek bakıcısı, ev hanımı, bütçe uzmanı ve anneyken, çalışma hayatında da iş kadınıdır. Gün içerisinde birçok parçaya bölünen kadınların trafikte hızlı yaşam temposuna ve günün yorgunluğuna rağmen daha dikkatli olmaları gerekiyor. Özellikle şehir içi kullanım kolaylığından bahsettiğimizde, aracın boyutları ve manevra kabiliyeti kadın sürücüler açısından büyük önem kazanıyor.

  Kadınlar yüksek yoğunlukla otomatik vitese yöneliyorlar. Sizce neden?
  Her beş araçtan birisi otomatik vitesli. Bu oranda kadınların payı büyük. Şehir içinde dur kalk çok olduğundan tercih edilen otomatik şanzımanlı araçlar sürücüsüne büyük kolaylıklar sağlıyor. Manuel araçlara göre daha az yakıt tüketiminin sağlandığı otomatik şanzımanlı araçlar Toyota markası için bir başka tercih sebebi. Otomatik şanzıman teknolojisi çok üst noktalara ulaştı. Yeni model otomatik şanzımanlı araçlar hem sürüşü daha konforlu hale getiriyor, hem de manuel şanzıman kadar seri bir sürüş keyfi sunuyor. Sorunsuz otomobil kullanmak isteyen kadınlar da yoğunluklu olarak otomatik şanzımanlı araçları tercih ediyor.

  Konfor özellikleri kadınlarda seçim yaparken ön plana çıkıyor. Araç içi teknolojiler de seçimde büyük rol oynuyor. Bunların nedeni nedir?
  Otomobil, günlük hayatımızda ulaşım için kullandığımız, işimizi rahatlatan özel bir araçtır.
  Günümüzde ekonomik özgürlüğüne sahip kadınlar arasında otomobil kullananların sayısı artıyor. Ekonomik özgürlüğüne kavuşan kadınların ciddi bir bölümü ilk iş olarak bir araç sahibi oluyor. Trafikte erkeklerden daha dikkatli olan kadınlar, sürüşü keyifli ve güvenli bir hale getirmek için araç içi teknoloji seçimlerini önemsiyor. Park sensörü, navigasyon, ısıtmalı araç koltuğu, otomatik park sistemi gibi donatılarla araçlarını kişiselleştiren kadınlar hem etkin bir yol tutuşu sağlıyor, hem de araç kullanmayı daha keyifli bir hale getiriyor.

  Plazanıza kadınlar ne oranda tek başlarına gelip otomobillerinizi inceleyip bilgi alıyorlar? Satın almada erkeklerin etkisi hala var mı?
  Kadınlar fikir almayı çok seviyor, yine de son kararı kendileri veriyor. Plazamıza tek başına gelen yüzlerce kadın müşterimiz var. Yine de karar aşamasında eşlerinin ve sevdiklerinin etkisi olduğunu göz ardı edemeyiz.

  Kadınlar en çok sıfır otomobile mi ikinci ele yöneliyorlar?
  Kadınlar estetiğe önem verdikleri için genel olarak sıfır otomobile yöneliyorlar. Otomobilin duruşuna, rengine, estetikliğine, kişiliğine uyan, iç döşemelerinin rengi ve deseni güzel olan otomobilleri tercih eden kadınlar kusursuz bir görünüme sahip otomobilleri tercih ediyor.

  Toyan bayisinin 25’inci yılı. Toyan ve geçen 25 yıl için neler söyleyeceksiniz?
  Great Place to Work Türkiye’nin her yıl yayınlanan “Türkiye’nin En İyi İşverenleri 2016” listesine giren tek otomobil markası olan TOYOTA’nın bayisi olmaktan gurur duyuyoruz. Müşteri odaklı hizmet anlayışımızla 25 yıldır Başkent’in caddelerinde TOYOTA ayrıcalığını yaşattığımız için ayrıca mutluyuz. Ankara’nın ilk Toyota yetkili satıcı ve servisi olan plazamız deneyimli ve dinamik kadrosuyla müşteri memnuniyetinden ödün vermeden başarılı çalışmalarını sürdürüyor. Toyota modellerindeki yenilikler ve çeşitliliği üst düzey hizmet kalitesiyle müşterilerimize sunuyor ve Türkiye otomotiv sektöründeki konumumuzu her geçen gün güçlendiriyoruz. 7.000 m2’lik kapalı alana ve modern ekipmanlara sahip tesislerimizde dünya standartlarında üretilen Toyota araçlarının satış, servis, yedek parça ve sigorta hizmetlerini sunan plazamız, Toyota’nın Japonya dışındaki en büyük 10 fabrikasından biridir. 92 kişilik uzman kadromuzla her yıl daha çok araca daha iyi hizmet verebilmek ve mutlak müşteri memnuniyetini sağlamak amacıyla 25 yıldır yoluna hız kesmeden devam eden plazamız; mutlu müşteriler, mutlu çalışanlar ve mutlu bir Toyota ailesi yaratıyor.

  Kaynak: ModaDergi

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir