Her Derde Deva; Aloe Vera

  Tıbbi amaçlarla kullanılan sarısabır türü olarak bilinen bitkinin, yaprağının iç kısmında bulunan ve parankim hücreler tarafından imal edilen müsilaj görünümlü renksiz kısmına aloe vera jel adı verilir. Bu ikisi devamlı şekilde kavram karışıklığına neden olduğu için, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) bile ‘Seçilmiş Tıbbi Bitkiler’ monografında kavramları ayrı bölümler halinde incelemiştir.

  Vitamin ve mineral açısından zengin bir bitki olan aloe vera; A, B1, B2, B3, B6, C, E vitaminlerini içerisinde barındırıyor. Ayrıca B12 vitamini açısından da iyi bir kaynak olarak görülen bitkide; folik asit, kalsiyum, magnezyum, çinko, selenyum, demir, krom, sodyum, potasyum, manganez ve bakır mineralleri bulunuyor. Peki, içeriğini saymakla bitiremeyeceğimiz aloe veranın faydaları neler ve hangi alanlarda kullanabiliriz?

   Cildi Nemlendirir

  Cildin kolajen yapısını ve elastikiyetini korur; cildi yumuşatıp onarmaya yardımcı olur. Cildin esnekliğinini arttıran ve ayrıca sarısabır olarak da anılan bu bitkiden elde edilen özler, çeşitli kozmetik ürünlerinin yapımına katkıda bulunmuştur. Cildi nemlendirici özelliği olması da aloe veranın faydaları arasında bulunuyor.

  Akne Oluşumunu Önler

  İçerdiği iltihap sökücü özellikleri sayesinde aloe vera, akneye karşı güçlü bir ilaç olarak görülüyor. Aloe vera içeren bir sabun, krem veya losyonu sabah akşam bakımınızda kullanarak; yüzünüzde biriken yağ miktarını kontrol altına alıp akne oluşumunu azaltmayı başarabilirsiniz. Sivilceleriniz üzerine süreceğiniz aloe vera jeli de akne bölgesinde oluşan şişliği azaltacaktır. Ayrıca akneli bölgelere cildi yumuşatmak ve yenilemek için aloe vera jeli de uygulayabilirsiniz.

  Saça Faydalıdır

  Aloe vera, cildi güneşten koruduğu gibi saçınızı ve kafa derinizi de UV ışınlardan korur.  Saç kurutma makinesi, saç düzleştiricileri gibi yıpratıcı etkenlerden, yağmurdan, fazla kuruluktan saçı korur ve daha parlak görünümde olmalarını sağlar. Ayrıca aloe vera, kafa kaslarını gevşeten anestetik özelliklere de sahiptir. Saçınızı her yıkadığınızda, kafa derinize masaj yaparak stresinizi azaltabilirsiniz.

  Cildi Tedavi Eder

  Bu bitkinin en özel kullanım alanlarından birisi, şüphesiz cilt bakımıdır. Herhangi bir yerinizdeki yaranın etrafında, kan dolaşımını arttırdığı ve iyileşme süreçlerini belirgin olarak hızlandırdığı için yanık ve yara tedavilerinde aloe vera kullanılabiliyor.

  Saymakla bitmeyecek faydaları ve kullanım alanları olan aloe vera; kirpiklerinizin uzamasını sağlar, gözaltı şişliklerinden kurtulmanıza yardımcı olur, makyajınızı temizler, tırnaklarınız güçlendirir, ayak kokusuna sebep olan bakterileri yok eder ve dudaklarınızdaki çatlakları giderir.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir