Hamilelik Belirtileri

  Hamilelik, evlenip yuvasını kuran, istisnai durumlar haricinde hemen her bayanın yaşadığı bir durumdur. Bebek sahibi olmak isteyen çoğu bayan, evlendikten sonra fiziksel, psikolojik ve hormonal olarak yaşadığı her değişikliği hamilelikle bağdaştırmaktadır. Hatta, hamilelik belirtileri kadınlar kulübü şeklinde girilen aramalarla, bayanların en büyük sosyal paylaşım platformu Kadınlar Kulübü’nde birçok konu açıldığı görülmektedir. Hamilelik belirtileri ne zaman başlar? hangi belirtiler hamileliğe işarettir? gibi soruların cevabı için, aşağıdaki yazımızı inceleyebilirsiniz.

   

  Hamilelik Belirtileri Nelerdir? İlk Ne Zaman Başlar?

  Hamilelik belirtileri, kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bazı bayanlarda belirtiler hamileliğin ilk haftasından itibaren başlarken, bazıları ise hamilelik belirtilerini haftalar sonra hissetmeye başlar. Ancak, her bayanın bir ortak noktası var ki, bu sayede hamilelik ilk haftalarda farkedilebilir. Hamileliğin ilk ve temel belirtisi, adet görmemedir. Onun haricinde, göğüslerde hassasiyet ve şişlik, göğüs uçlarında kararma, mide bulantısı, kusma, aşerme, sık idrara çıkma, aşırı hassasiyet ve halsizlik de hamilelik belirtileridir. Ancak, bu belirtilerin hepsi her bayanda görülmeyeceği gibi, belirtilerin hepsi birden de görülmeyebilir.

  Temelde hamilelik belirtileri ilk hafta görülmeye başlanır. Döllenmeden sonra, anne adayının akıntısı artar. Renksiz ve kokusuz özellikteki akıntı, hamilelik süresince devam eder. Hamileliğin belirtilerinin kesin olarak hissedilmesi, beşinci haftayı bulabilir. Bu dönemde, susam tanesi kadar olan embriyo, hızla büyümeye, kalbi ve beyni şekillenmeye başladığından değişiklikleri annesine de yansıtır. İlk olarak adet görmeme, bulantı ve halsizlikle başlayan hamilelik belirtileri kasık ağrısı ile devam eder. Hormon değişikliği sebebiyle hem fiziksel hem de ruhsal olarak sürekli bir değişim yaşayan anne adayı, bu belirtileri hamilelik dönemi boyunca yaşamaya devam eder.

  Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Ortaya Çıkar?

  En erken hamilelik belirtileri ne zaman ortaya çıkar sorusu, bayanlar tarafından en çok araştırılan konulardan birisidir. Aslında hamilelik belirtileri, döllenmeden hemen sonra hissedilmeye başlansa da, çoğu zaman bu belirtiler, adet belirtileriyle karıştırılmaktadır. Çünkü, her ay düzenli olarak adet gören bayanlar, adet gününe yakın zamanda, hamilelik belirtilerinin birçoğunu hisseder. Bu nedenle çoğu hamilelikler erken dönemde farkedilmeyebilir. Yani hamilelik belirtileri en erken, adet gününün gecikmesiyle tespit edilebilir. Adet günü en az bir hafta geçtiği halde, bahsedilen belirtilerden bir ya da birkaçını yaşayanlar, hamilelik şüphesiyle test yapabilirler.

  Erken Hamilelik Belirtileri

  Erken hamilelik belirtileri, adet görmeme haricinde özellikle sabahları şiddetlenen bulantılar, zaman zaman kusma, şişkinlik, gaz, idrar sıkışması, göğüslerin şişmesi ve hassaslaşması, psikolojik değişimler, aşırı uykuya eğilim, sürekli yorgunluk, akıntı, kabızlık, baş ağrısı, eklem ve sırt ağrılarıdır. Hamilelik belirtileri, bebeğin hormonal olarak değişme sebep olmasından kaynaklanan belirtilerdir. Ayrıca, hamileliğin ilk haftası şiddetli kramplar da, erken hamilelik belirtileri arasında bulunmaktadır. Bu dönemde anne adayı, bazı yiyeceklere karşı aşırı derecede ilgi duyarken, bazı yiyecek ve kokulardan(yemek, parfüm, sabun, kolonya kokusu) tiksinebilir.

  Merak Edenlere: Hamileliğin 20 Erken İşareti Yazısı İçin Tıklayın

   

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir