e-Okul nedir?

  Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ortaya konan e-okul sistemi nedir, e-okul giriş nasıl yapılır, e-okul’u kimler kullanabilir?

  Ülkemizde milyonlarca öğrenci bulunuyor. Her biri dönemler içerisinde pek çok ders alıyor, sınavlara giriyor ve yılın büyük bir bölümünü okullarında geçiriyor. Bu kadar büyük ve ciddi bir sistem olan eğitim hayatını ve bu eksende görev alan kişilerin işlerini kolaylaştırmak adına da bakanlık tarafından adımlar atılıyor. e-okul sistemi de bunlarından biridir. Hem öğrencilerin durumunu görmesi, velilerin çocuklarının eğitim hayatı hakkında çok hızlı ve basit bir şekilde bilgi edinmesi hem de eğitim çalışanlarının her bir veli ile yüzyüze görüşerek vakit kaybı yaşamaması sağlanır.

  E-OKUL GİRİŞ NASIL YAPILIR?

  e-Okul girişi nasıl yapılır, bireylerin en çok merak ettiği konuların başında geliyor. 2007 senesinde açılan sisteme giriş yapabilmek için ilk olarak web sitesine giriş yapın. Karşınıza çıkan seçenekler göreceksiniz. Veliler ve okul yöneticileri için iki ayrı e-okul giriş seçeneği bulunur. Eğer öğretmen ya da idareci iseniz güvenlik kodu ile birlikte kullanıcı adınız ve şifrenizi yazarak e-okul’a giriş sağlayabilirsiniz.

  E-OKUL VELİ BİLGİLENDİRME SİSTEMİ (VBS)

  Eğer öğrencisi hakkında bilgi edinmek isteyen bir veli iseniz e-okul Veli Bilgilendirme Sistemi Girişi yapmanız gerekiyor. Çocuğunuzun TC kimlik numarasını, okul numarasını bilip güvenlik kodunu doğru girerek siz de e-okul sistemine erişim sağlayabilirsiniz.

  E-OKUL’DA GÖRÜLEN BİLGİLER

  İdareci ya da öğretmenseniz e-okul arayüzünüz velilerinkinden farklı olacaktır. Bu alanda bulunan bireyler sistem üzerinden çocukların devamsızlık bilgilerini, sınav notlarını giriş yapar. Haftalık ders programını, sınav tarihlerini vb. duyurularını da yine e-okul sistemi üzerinden yapabilirler.

  Veliler ise çocuklarının eğitim hayatları hakkında pek çok bilgiyi e-okul sayesinde öğrenebilir. Tek tuşla öğrencinin devamsızlıklarını görebilir. Sınav tarihleri ve notları hakkında bilgi sahibi olabilir. Haftalık ders programını, seçmeli derslerini, ödevlerini, davranış notlarını da yine e-okul VBS girişi yaparak görebilirler. Nakil işlemleri, merkezi sınav bilgilendirmeleri, şube ortalamaları gibi daha pek çok bilginin öğrenilebildiği bu sistem; size hem vakit kazandıracak hem de tek tuşla akıllı cihazlarınızdan çocuğunuz hakkında bilgi edinmenizi sağlayacak.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir