90’lar & Günümüz

  90’lara hoş geldiniz! 2016 yılını uğurlamaya hazırlandığımız şu günlerde, 2016 yılının son aylarında sokak modasını ele geçiren 90’lar trendinin yeni sezona da damgasını vuracağı aşikâr. Sezonun en trend parçalarına göz atarak bu tezimizi kanıtlayabiliriz: Mom jean, ekose gömlek, choker kolyeler… Peki, 90’lar modası yeni sezona nasıl uyarlandı? Hangi trend parçalar geri döndü ve yeniden popüler oldu?

  İşte size yeni sezonun en faydalı karşılaştırması: 90’lar&Günümüz.

  1

  90’lar&Günümüz: Kareli Gömlek

  90’lar:

  1990’ların başında insanlar 80’ler modasının aksine daha minimal bir çizgide tarzlarını yansıttılar. Grunge ve alternatif rock müziğin popülerleştiği o dönemler insanların hayatına kareli gömlekler girdi ve 90’lar modasına damga vuran parçalardan birisi haline geldi. 90’li yıllarda ekose gömlekler, bol jean pantolonlar ve converse spor ayakkabılar ile birlikte giyilirdi ve göleğin önü iliklenmezdi.90lar_ne_kadar_gecmis_4_3Günümüz:

  90’ların kült parçalarından birisi olan ekoseli gömlekler günümüz modasına taşınırken üzerimizden çıktı ve belimizde yer almaya başladı. Günümüzde ekoseli gömlekler kıyafetten daha çok stil tamamlayıcısı olmak gibi bir misyon üstlendi.

  90lar_ne_kadar_gecmis_3_3

  90’lar&Günümüz: Kot Ceket

  90’lar:

  1990’lı yıllarda en dikkat çeken parçalardan birisi şüphesiz kot ceketler oldu. Oversize parçaların trend olduğu 90’lı yıllar, oversize kot ceketlerin de yıldız parça haline gelmesine neden oldu.

  90lar_ne_kadar_gecmis_2_3

  Günümüz:

  90’lı yıllarda kot ceket yorumlaması nasıl ki oversize ise, günümüzde de hiçbir şey değişmedi. Oversize modasının birkaç sezondur etkisini iyiden iyiye hissettirmesi sonucunda oversize kot ceketler 90’lı yıllardaki altın çağlarına geri döndü.

  90lar_ne_kadar_gecmis_5_2

  • 90’lar birçoğumuz için hem müzikal açıdan hem de moda açısından vazgeçilmez. Son yıllarda 90’lara dair kıyafetlerin yeniden moda olmasıyla birlikte eski günlerimizi hatırlamanın haklı mutluluğunu yaşıyoruz. O sıcaklığı, doğallığı ve samimiyeti… Döneme damgasını vuran müzikleri ve kıyafetleri unutmak mümkün değil. Oduncu gömlekleri, kat kat etekler, fosforlu kıyafetler ve daha nicesi… 90’lar modası ile ilgili bir yazıyı ben de sizlerle paylaşmak istiyorum izninizle: www.tarz2.com/gorunce-hey-gidi-gunler-diyeceginiz-90lar-modasi

   Ebru 25 Ağustos 2017 17:06 Cevapla
  • hAHarika gerçekten..

   Ceyda 7 Şubat 2020 18:41 Cevapla

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir