Taklit Çantaları Nasıl Ayırt Ederiz?

Modayı sevdiğimiz ve trendleri yakından takip ettiğimiz doğrudur. Her birimizin tarzı farklı olsa da sezonun trend parçaları moda ile ilgisi olan herkesin radarına girmekte. Ünlü markaların yeni sezon koleksiyonlarında yer verdiği ve o sezona damgasını vuran trendlerin yansımaları olan ‘must have’ parçalar, çoğumuzun alışveriş listesinde sahip olunmayı bekliyor, bunu da biliyoruz. İşte o ‘must have’ parçalar listesinin içerisinde her zaman var olan çantalar bu yazımızın radarında!

Ünlü markaların muhakkak her sezona damga vuran bir modeli vardır. Ya da kimi markalar zamansız modellere imza atarak çanta denildiğinde kafamızda oluşan ilk resmi çizmeyi başarmışlardır. Moda ile ilgilenenler de bu zamansız çantalardan ya da sezona damgasını vuran yeni modellerden birer tane edinerek çanta tutkularını bastırmak ister. Ancak bu çantaların satış fiyatlarını bilenler bu çantalara sahip olmanın o kadar kolay olmadığını da bilirler. İşte bu durum sahte, taklit ya da diğer bir adıyla “çakma” çantaların hiç olmadığı kadar revaçta olmasını sağlamakta.

Peki, onlarca bin TL vererek satın aldığınız ve üzerinde ünlü markaların isimlerinin yazdığı o çantaların gerçek olup olmadığını nasıl anlarsınız? İşte ipuçları…

Öncelikle aldığınız üründe kullanılan materyalleri kontrol etmelisiniz. Unutmayın,  kullanılan malzemeler çantanın kalitesini ortaya koyar. Çantanın derisi kalitesini belli eden ilk detaydır.  Taklit modelleri incelerseniz saf deri kokusu yerine tutkal kokusu aldığını fark edecekseniz. Dikkat etmeniz gereken diğer detaylar deride çatlama veya metal detaylarında soyulma olup olmamasıdır.

Taklit çantaları ele veren bir diğer detay ise marka logo tipografisinin yanlış yazılması durumudur. Logonun doğru yazı tipini internetten bulup aldığınız çanta ile karşılaştırabilirsiniz. Marka logosu muhakkak kabartma detaylı olmalıdır. Çünkü markaların logoları onların imzası niteliğindedir.

Taklit çantaları ele veren bir diğer nokta ise seri numaralarıdır. Her markanın özel bir kod numarası vardır. Örnek verecek olursak Hermès markası için bu kod üretim yılına ithafen bir tarih detayı yer almasıdır. Louis Vuitton marka çantalarda ise üretim yılı ve üretim yeri yazarak oluşan bir koddur.

Siz de tüm bu püf noktaları bilip bunlara dikkat ederseniz, gönül rahatlığı ile çanta alışverişi yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler

www.modamanya.net, Yemliha Toker Projesidir