Sivrisinek Kovucu Bitkiler

Yaz ayları oldukça eğlenceli geçmesine rağmen, sıcak nedeni ile her zamankinden fazla ortaya çıkan sivrisinekler, bu eğlenceli ayı çileye dönüştürür. Kullanılan sivrisinek ilaçları kimyasal içerdiği için çocuklu evlerde kullanılması çok uygun değildir. Evin uzun süre havalandırılması gerekir. Doğal sivrisinek ilaçları, aslında çeşitli bitkilerden oluşur. Evin bahçesine veya ev içindeki küçük bir saksıya dikilen bitkiler, kokusu nedeni ile sivrisinekleri uzaklaştırır.

Sivrisinek ısırığından korunmak için; bolca C vitamini tüketilmesi önerilir. Sivrisinekler C vitamininden hoşlanmaz. Yaz aylarında tüketilen limon, greyfurt ve portakal gibi meyvelerin suyu, hem bağışıklık sistemini güçlendirir hem sivrisinekleri uzaklaştırır.

Kekik; bilimsel araştırmalar neticesinde kekik bitkisinin dirençli sineklere karşı etkili olduğu kanıtlanmıştır. Kekik kokusu, sivrisineklerin solunum yollarını direk etkileyen ve trakelerin kapanmasına neden olan bir madde içerir. Kimyasal kullanılarak hazırlanan sivrisinek ilaçları yerine bahçeye ekilen birkaç dal kekik, hem evinizin mis gibi kokmasına hem sivrisineklerin evinizden uzaklaşmasına neden olur.

Yalancı melisa; mide ağrılarının tedavisinde kullanılan yalancı melisa bitkisi, bakımı oldukça kolay olan ve her bahçede yetişen bitkiler arasında yer alır. Yoğun narenciye kokusu bulunan bitki, çiçekleri ile de bahçenizde şık bir görüntü yaratır. Sivrisinek kovucu olarak, biberiye bitkisinden faydalanmak mümkündür.

Fesleğen; hoş kokusu bulunan ve yemeklerde baharat olarak kullanılma özelliği bulunan fesleğen, sivrisineklerin hoşlanmadığı bitkiler arasında yer alır. Odanızın bir köşesine yerleştireceğiniz bir kök fesleğen, odanıza sivrisineklerin uğramasını engelleyecektir. Ayrıca dolmalarınız için ideal baharat olacaktır.

Biberiye; taze olarak tüketilebilen biberiye, sivrisinek kovma özelliği ile bilinir. Kokusu keskin olduğu için, sineklerin yaklaşmasını önler. Balkon saksılarında veya küçük bahçelerde kolaylıkla yetiştirilebilen bir bitkidir.

Kedi Nanesi; kokusu naneye benzeyen bir bitkidir. Keskin kokusu nedeni ile bulunduğu ortama sivrisinek yaklaşmaz. Yine saksılarda veya bahçelerde kolaylıkla yetiştirilen bitkiler arasında yer alır. Özellikle yatak odalarının pencere kenarları için ideal bir bitkidir.

İdris otu; sivrisinek girmesi istenmeyen ortamlar için, keskin kokulu, ideal bitkiler arasında yer alır. Birçok böcek ilacının hammaddesidir. Bakımı kolay olduğu için balkon saksılarında veya bahçelerde kolayca yetiştirilir. Sivrisinekten korunmak için, bir kök idris otu elmeniz yeterlidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler

www.modamanya.net, Yemliha Toker Projesidir.