Şimdi ‘Detoks’ Zamanı: Yeşil Diyet

Yeşil diyet, son zamanlarda sağlıklı beslenmek ve formunu korumak isteyenlerin en sık kullandığı terimlerden birisi.  En basit anlatımı ile 1-2 gün proteinsiz beslenme olarak tanımlayabileceğimiz yeşil diyet,  vücuttan toksinleri atmak açısından oldukça önemli. Peki, yeşil diyet nasıl yapılır? Yeşil diyetin püf noktaları nelerdir? İşte yeşil diyet hakkında her şey…

Vücudun fonksiyonlarını etkili bir şekilde sürdürebilmesi için alkalin bir ortama ihtiyacı vardır. Detoks dediğimiz işlemler vücutta toksin etkisini azaltıyor ve bu alkalin ortamı yaratıyor. Detoks dediğimiz bu işlemin birkaç yolu var. Fakat en yaygın ve en hızlı yöntem hiç şüphesiz birkaç gün rafine ya da işlenmiş yiyeceklere ara verip, yalnızca bol su ya da sebze ve meyve suyu içmekten geçiyor.

Toksinlerin vücudunuzdan atılma sürecinde ilk durağı karaciğer oluyor. Burada çeşitli kimyasal işlemlerden geçen toksinler, vücuttan atılmaya hazır hale geliyorlar.  Böbreklerden idrar, deriden ter, bağırsaklardan da dışkı yoluyla dışarı atılan toksinler, gördüğünüz gibi vücudun düzgün bir çalışma sistemi olduğunu da gösteriyor.

Detoks süresince vücudunuzun zararlı kimyasallardan ve toksinlerden arınma sürecinde bazı rahatsızlıklar yaşabilmeniz normaldir. En sık bilinenler arasında baş ağrıları, halsizlik ve yorgunluk, ishal ya da mide krampları gibi durumlar vardır. Ancak tüm bunlar geçici süreçlerdir, bunu unutmayın.

Detoks uygulaması bittikten sonra dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Detoks sonrası belirli bir süre hamur işlerinden kaçınarak vücudunuza yükleme yapmamalı ve yiyecekleri yavaş yavaş çiğneyerek ve küçük miktarlarda tüketmeye özen göstermelisiniz.  Birkaç gün daha kafeinden uzak durarak midenizin alışma sürecini hızlandırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler

www.modamanya.net, Yemliha Toker Projesidir