Rüya Tabirleri

  Rüya insan hayatında gizemli bir olaydır. Gizemli olduğu kadar önemli bir yerde tutar öyle ki asırlarca yorumlanmıştır ve yorumlanmalar sonucunda rüya tabiri kavramı insan hayatına girmiştir. Tarihin tozlu sayfalarında rüyanın ve rüya tabirlerinin insanlar için ne kadar önemli olduğunu Roma döneminde rüya yorumcuların ve askeri liderlerin savaşmaları bize göstermektedir. Oysa rüya tabirleri ihya ve rüya tabirleri gen sitelerinde rüyaların çok kısa bir süre sürdüğü ve bunlarla amel yapılmayacağı uyarısında bulunuluyor. Rüyalar antik çağlarda ve İslam dünyasında büyük bir öneme sahip olmuşlardır. Birçok rüya yorumlayıcısı el üstünde tutulmuş ve eserleri en çok okunan insanlar arasında olmuşlardır. Antik çağlarda bu konu da elimize kadar gelmiş yazılı bir eser olmamıştır. Bunda bu çağların devamı olan Avrupa ülkelerinin rüyayı bilim ile açılamaları etkili olmuştur. Oysa İslam dünyasında Rüya Tabirleri İmam Nablusi eseri el üstünde tutulmuş ve asırlardır okunuyor. Yazılan yeni rüya tabirleri sözlüğüİslami rüya tabirleri bu eseri kaynak niteliğinde göstermişlerdir.  Ülkemizde dini merci konusunda en üst makam olan diyanet rüya tabirleri sorgulama web sitesini hizmete sunmuştur.

  Rüya Tabirleri Sözlüğü

  Bilim, Rüya ve Rüya Tabirleri

  Bilimin rüyaya bakış açısı çok farlıdır. Rüya tabirleri bilim için bir gerçeklik arz etmiyor. Rüya tabirlerinin bir yorumdan ibaret olması kanıtlanabilirliliğinin olmaması en büyük etkendir. Bilim insanlarına göre rüyaların bilinç dışı arzuların örtülü olarak dışa vurumu sonucunda görüldüğünü söyler. Rüya bugün psikiyatri bilimi tarafından inceleniyor. Rüya da görülen nesnenin bu bilime göre bilinçaltında yer alan bir olayın simgelediği düşünülür. Bilim görülen rüyaların insanlar tarafından çok bir kısmının hatırlandığını ve yüzde 90’ nına yakının unutulduğunu söyler. Bu konuda pekte yanılmış sayılmazlar. Hangimiz rüyalarımızın tamamını hatırlıyoruz ki. Bilim Rüya Tabirleri Sözlüğü A’dan Z’yegibi yorumlama yaban kaynakların gerçeklik payı olmadığını ve bunların içinde yazılanların dikkate alınmaması gerektiğini söyler. Psikiyatri uzmanları bazı yorumların insanın hayatını derinden etkileyebildiği gibi ruh sağlığı açısından sorunlara yol açabileceği konusunda insanları uyarıyor. İnsanlar bazen rüyalarında farklı ve bilmediği insanların yüzlerini gördüğünü söylerler oysa bunun böyle olmadığını ve gördüğümüz yüzleri bildiğimizi gerçek hayatta mutlaka bunlarla karşılaştığımızı ancak onları hatırlayamadığımızı unutmamalıyız.

  islami rüya tabirleri

  Rüyalar Gerçekleşir mi?

  Rüyaların yaşanan bir hayatın tekrar görüldüğü mü yoksa yaşanacak olayları önceden görülmesi hadisesi midir bilinmez. Kimse bu konuda kesin bir kanı ortaya koymuyor. İslami Rüya Tabirleri yorumcuları her iki durumunda olduğunu dile getirmişlerdir. Örneğin Hz Yusuf’un zindan da arkadaşlarının gördüğü rüyaları yorumlarken gelecekten haber verdiğini söylerler. Bu durum Müslümanlar tarafından kabul ediliyor. Çünkü İnandığımız kutsal kitabımız Kuran bu hadiseyi anlatıyor. Bazı yorumcular bu olayın gerçek olmamasının nedeni Bir peygamberlik mucizesi olduğu ve normal insanlarda böyle bir durumun gerçek olması söz konusu olmayacağını söylerler çünkü geleceği sadece Allah bilir. Hz Yusuf’un böyle yorum yapması Allah’ın insanlara Hz Yusuf’un gerçek bir peygamber olduğunu göstermesi içindir demişlerdir. Her ne olursa olsun insanlık olarak rüyalar hayatımızın bir parçası ve gizemli olduğu için en çok merak edilen konuların başında geliyor. Bunu fırsata çeviren rüya tabirleri kitapları yazan ve insanları istismar edenler de var. Bunlara karşı dikkatli olmakta yarar var.

   

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  www.modamanya.net, Yemliha Toker Projesidir