Öğrencilerin En Çok Kiralık Daire Aradıkları İlçeler

Türkiye’nin büyük şehirlerinden İstanbul, Ankara ve İzmir’de çok sayıda ilçe var. Dolayısıyla bu şehirlerde kiralık ev arayan öğrencilerin kafası karışabiliyor.

Üniversite için farklı bir şehre taşınmanın en zor kısımlarından biri, yaşamak için düzgün bir yer bulunmasıdır. Özellikle büyük şehirler söz konusu olduğunda, kiralık daire arama süreci oldukça zor bir hale gelebilir. İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde çok sayıda üniversite var. Bu da her yıl binlerce öğrencinin bu şehirlerde yaşamaya gitmesi ve dolayısıyla kiralık daire araması anlamına geliyor. Elbette bu şehirlerde öğrenci yurtları da var ama hem yurt kontenjanlarının yetersizliği hem de fiyatların pahalılığı, öğrencileri kiralık daire arayışına yönlendirmekte.

Türkiye’nin büyük şehirlerinden İstanbul, Ankara ve İzmir’de çok sayıda ilçe var. Dolayısıyla bu şehirlerde kiralık ev arayan öğrencilerin kafası karışabiliyor. Hangi ilçede yaşanacağına karar vermek, kiralık daire arayışının temelini oluşturuyor. Neyse ki şimdi Zingat.comun Bölge Rapor’u hizmeti  sayesinde bir şehrin hangi ilçesinde yaşanacağına karar vermek artık çok kolay. Biz de büyük şehirlerde öğrencilerin en çok kiralık daire aradıkları ilçeleri, Zingat.com’un Bölge Rapor’una göre değerlendirdik.

İstanbul kiralık daire seçenekleri ile başlayalım. İstanbul’da öğrencilerin en çok kiralık daire aradıkları ilçelerin başında Beylikdüzü, Esenler, Kadıköy, Pendik ve Esenyurt geliyor. Zingat.com Bölge Raporu’na göre bu ilçelerin özellikleri şu şekilde:

Beylikdüzü kiralık daire seçenekleri: Beylikdüzü, İstanbul’un merkeze uzak olan ilçelerinden. Buna rağmen Beylikdüzü’nde kiralık daire tutan çok sayıda öğrenci var. Bunun en önemli sebebi Beylikdüzü kiralık daire ortalama kira fiyatının 1000 TL civarında olması. Bu rakam, İstanbul’un pek çok ilçesine göre oldukça uygun. Zaten Beylikdüzü kira fiyatlarının yükseliş trendi de buraya olan talebi gözler önüne seriyor. Beylikdüzü’ndeki metrobüs imkânı da, buradan İstanbul’un diğer bölgelerine daha kolay bir şekilde ulaşılabilmesini sağlıyor.

Esenler kiralık daire seçenekleri: Esenler de İstanbul’un merkeze uzak olan ilçelerinden. Ancak Esenler kiralık daire fiyatları ortalama 1100 TL civarında. Bu durum da Esenleri’i öğrenciler için popüler mevkilerden biri haline getiriyor.

Kadıköy kiralık daire seçenekleri: Kadıköy’de ortalama kira fiyatları ortalama 2300 TL civarında, yani diğer ilçelere göre bir hayli yüksek. Yine de öğrenciler kiralık daire arayışında Kadıköy’ü çok seviyor. Çünkü Kadıköy hem sosyal hayatın içinde hem güvenli hem de İstanbul’un her yerine toplu taşıma ile kolaylıkla ulaşım sağlıyor. Kadıköy’de yaşamak isteyen öğrenciler genellikle birkaç arkadaş bir araya gelerek eve çıkmayı seçiyor.

Pendik kiralık daire seçenekleri: İstanbul Anadolu yakasının yükselen bölgelerinden biri olan Pendik’te ortalama kira fiyatları 1200 TL civarında. Toplu taşımanın gelişmişliği de devreye girince, Pendik öğrenciler tarafından en çok tercih edilen ilçelerden biri haline geliyor.

Esenyurt kiralık daire seçenekleri: Esenyurt da İstanbul’un merkeze uzak olan ilçelerinden biri. Esenler kiralık daire fiyatlarının ortalama 990 TL civarında olması, burayı öğrencilerin gözünde cazip kılıyor.

Gelelim diğer büyük şehirlerde öğrencilerin kiralık daire tutmak için en çok tercih ettikleri ilçelere. Ankara kiralık daire ilanları ile ilgilenen öğrencilerin en çok ilgilendikleri ilçelerin başında Sincan, Etimesgut, Keçiören, Pursaklar ve Gölbaşı geliyor. Bu ilçelerin içerisinde uygun fiyatlarıyla en çok öne çıkan ilçe Sincan. Sincan, konum olarak Ankara’nın tüm bölgelerine yakın olmasa da, 500 TL civarındaki ortalama kira bedeli ile öğrencilerin bütçesine kolaylık sağlıyor.

İzmir kiralık daire arayışında olan öğrencilerin en çok tercih ettikleri ilçeler ise Bornova, Karşıyaka, Buca, Gaziemir ve Balçova. Özellikle Bornova ve Karşıyaka sosyal hayat ve toplu taşıma imkânları ile öğrenciler tarafından büyük bir ilgi ile karşılanıyor.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler

www.modamanya.net, Yemliha Toker Projesidir