Namaz Vakitleri

  namaz vakitleri

  Namazın Faydaları

  Türkçeye namaz olarak tercüme edilen bu kelime kutsal kitabımız olan Kuran-ı Kerim’de salat kelimesi ile kendine yer bulmuştur. Namaz kelime anlamı açısından dua etmek, saygı ile eğilmek, bağışlanma dilemek anlamlarına gelmektedir.

  Namaz Vakitleri

  Alt kısımdan şehir seçerek namaz vakitlerini görebilirsiniz

   

  Namaz Vakitleri Uygulaması İçin Tıklayın: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mobilion.diyanet.namazvakit&hl=tr

  Namaz İslam dinine göre, günün belli vakitlerinde belli kurallara dayanarak abdest alma şartı ile beraber yerine getirilmesi farz sayılan bir ibadettir. Namaz dinimizce farz kılınmıştır. Müslümanların İslamiyet için, iyi bir Müslüman olmak için en temel ibadetler arasında Namaz başta gelmektedir diyebiliriz. Peygamber Efendimiz namazı dinin direği olarak gördüğünü söylemiştir. İnsanların yaratılış amacı Allah’ı bilmek ve tanımak olarak nitelendirilebilir. Namaz insanları bütünleyici ve bir araya getirici bir özellik taşır. Bütün ibadetlerin temeli ve toplamı olarak gösterilebilir. Yüce yaratıcımıza teşekkür etmeyi ifade eder. Namaz inanç ile bir tutulur. Namaz için dinimizde belli vakitler belirlenmiştir ancak namaz kılacak kişi şayet namaz vakitleri için gecikse bile telafisi dinimizce bulunur. Namaz vakitleri diyanet tarafından da kendi sitesinde belirtiliyor.Bu da dinimizde insanların zorluğa itildiğini değil kolaylık sağlandığını gösterir. Allah’ın rızasını kazanabilmek, dini yükümlülüğü yerine getirebilmek amacı ile yapılan bu ibadet beraberinde insanoğluna sağladığı faydaları da getirmektedir.

  Abdest

  Namaz öncesinde alınan abdest vasıtası ile temizlikle başlar. Çünkü beden ve çevre temizliği namazın farzlarından sayılır. Dolayısıyla namaz kılan insan da namazı kıldığı alan da temiz olmayı beraberinde getirir.

  Namaz insanın yalnız olmadığını gösteren ve onu yalnızlık duygusundan kurtaran bir ibadettir. Günde beş defa yapılan namaz saatleri içerisindeki bu faaliyet fani dünyayı ve bu dünyanın içindekileri arkamızda tutarak Allah’a yöneldiğimizi ve yalnız olmadığımızı hissettiren, yalnızlık buhranından bizi alan bir ibadettir.

  Ruh sağlığımız için namaz

  Namaz esasında meditasyon gibi arınma ve rahatlama etkisi göstererek, namaz kılanların daha stressiz ve huzurlu hissetmesine olanak sağlamaktadır. Depresyon ve türevi rahatsızlıklardan bizleri koruyarak bize daha pozitif bir bakış açısı sağlar. Bu sayede ruh sağlığımız açısından faydasını görebiliriz.

  Namazın hem mental hem de ruhsal açıdan faydaları saymakla bitmez fakat bunların yanında fiziksel bir ibadet olduğu için insan sağlığına oldukça büyük faydaları olduğu ispatlanmıştır. İnsan vücudu için düzenli egzersiz olanağı sağlar. Böylelikle dinimizde farz kabul edilen ibadetlerden biri olan namaz kemik ve kas sağlığını desteklemekte aynı anda korumaktadır. Kalp ve kan dolaşımına aynı zamanda solunum sistemine olan olumlu etkileri de bilinmektedir. Namaz kılan insanlar günde beş defa hareket halinde oldukları için mide böbrek karaciğer gibi organlarının sağlığı açısından da etkilidir.

  Sayılabilecek bir diğer faydası olarak gün içerisinde belirlenen ezan saatleri ile düzenli gerçekleştirilen bu ibadet insana zamanın bilincinde olma dürtüsünü aşılar. Yani günü düzgünce vakitlere ayırabilme, planlama ve işleri yolunda yürütebilmeye de katkıları vardır.

  Cuma namazı gibi toplu kılınan namazlar ise insanları bir araya getirerek sosyalleşme bilincini güçlendirir.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  www.modamanya.net, Yemliha Toker Projesidir