MEBBİS ÖĞRETMEN GİRİŞİ

  MEBBİS ÖĞRETMEN GİRİŞİ

  MEBBİS SİSTEMİ NEDİR?

  Mebbis sistemi, eğitim alanında kullanılan ve eğitimle alakalı olarak herkesin giriş yapmış olduğu Milli Eğitim Bakanlığı’na ait bir uygulamadır. Birçok formu bulunan mebbis girişi öğretmenler için ayrı, öğrenciler için ayrı olarak programlandırılmıştır. Öğrenci girişlerinde sadece kişilerin notları ve devamsızlıkları yer almaktadır. Ayrıca mebbis öğrenci girişinin şifresi velilere de verilmektedir. Veli ve öğrencinin ortak kullandığı sistemde öğrenci hakkında ki okul bilgilerine yer verilmektedir. Bir de Mebbis siteminin yönetici girişi olarak tabir edildiği bir sistem vardır. Bu sistemi de okul idaresindeki yetkililer ve öğretmenler kullanabilmektedir.  Resmi işlerin halledilmesi hususunda hızlı ve pratik bir sistem haline gelmiştir. Tüm notların ve devamsızlık çizelgesinin anında öğretmen veli iş birliği çerçevesinde düzenlenerek süreçten haberdar edildiği program amacına uygun olarak hizmet vermektedir. Tabi karne zamanına yaklaşıldığı haftalarda tüm ülke genelinde öğretmenlerin not girişleri yapmaları gerektiği için sistemde donmalar ve çökmeler yaşansa da uzun yıllardır Milli Eğitim Bakanlığı’ nın bu sistemi velilerden ve öğretmenlerden tam not almaya devam etmektedir.

  MEBBİS GİRİŞ İÇİN TIKLAYINIZ

  MEBBİS YÖNETİCİ (ÖĞRETMEN) GİRİŞİ

  Mebbis yönetici girişinde de öğretmenler, okul müdür yardımcıları ve okul müdürleri bu sistemi ortak olarak kullanırlar. Herkesin bir mebbis şifresi bulunmaktadır. Öğretmenler sadece kendi girdikleri dersleri ve sınıfları bu sistem üzerinde görebilirler. Bu sınıfların görülmesini okul müdürü ve okul müdür yardımcıları belirler. İstediği kişinin istediği bölümü görmesine izin verme ya da engelleme yetkileri bulunmaktadır. Fakat Okul Müdürü ve Okul Müdür yardımcıları her öğretmenin ve her sınıfın ders içeriklerine erişimini sağlayabilir. Onlara sınırlı bir alan yoktur. Öğretmenin yerine her ders hakkında düzenleme yetkisine de sahiptirler. Öğretmenler ise, sadece kendi girdikleri sınıfların ders içerikleri hakkında düzenleme yetkisine sahiptir.

  mebbis giriş ekranı

  Mebbis Öğretmen Girişi Yapma

  Mebbise ister kendi internet sitesinden isterseniz de e – devlet üzerinden giriş yapabilmektesiniz. Mebbis öğretmen girişi yapılabilmesi için internet adresinden girilmesi gerekmektedir. İnternet sitesine girildiği takdirde ana ekranda “Mebbis Giriş” butonu karşınıza çıkacaktır. Bu ekrana kullanıcı adı ve şifrenizi girdiğiniz takdirde siteye erişim yapmanız mümkündür. Kullanıcı isimleri okul yöneticilerinin belirlemiş olduğu isimler olabilmektedir. Bazı okullar da yöneticiler direkt olarak öğretmenlerinin kullanıcı adlarını TC kimlik no ları ile oluşturmaktadır. Şifrelerini de isim ve soy isimleri olarak belirleyip yüzeysel kullanıcı adı ve şifre almaktadırlar. Okul idaresinden alınan şifre ve kullanıcı adını öğretmenler sisteme ilk giriş yaptıkları takdirde değiştirebilmektedirler. Şifre ne kadar güvenli olursa sisteme başkasının girişi de o oranda engellenmektedir.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  www.modamanya.net, Yemliha Toker Projesidir