Kiralık daire fiyatını neler belirler? Fiyatı neler artırır?

Kiralık dairenin nasıl bir ısıtma sistemi olduğu çok önemli etkenlerden. Buna bağlı olarak bina yalıtımı da kiralık daire fiyatlarını artıran bir durum.

 

Türkiye’nin üç metropol şehri Ankara, İzmir ve İstanbul, yıllar geçtikçe daha da fazla insanı kendine çekiyor. İyi okul olanakları ve çoğu insan için iş imkanı bu şehirlerin ortak çekim noktası. Ancak bu üç büyük şehirdeki olanaklar, ister istemez kira fiyatlarına da yansıyor. Küçük şehirlere oranla büyük şehirlerdeki kiralık daire fiyatları çok daha yüksek. Ancak herkesin, tarzına ve bütçesine uygun kiralık daire bulma gibi bir lüksü olduğu da gerçek. Ayrıca küçük bir şehirde ev aramak sokaklarda dolaşmakla mümkünken, büyük şehirlerde böyle bir aktivite oldukça yorucu ve bıktırıcı olabiliyor. Emlak siteleri bu konuda yardımınıza koşuyor. Onlardan biri zingat.com ve bu sitede bütçenize ve yaşam standartınıza göre ev bulabileceğiniz gibi, bölge raporu verilerinden semt semt hatta mahalle mahalle fiyat araştırması yapabiliyorsunuz. Peki Ankara, İzmir ya da İstanbul kiralık daire fiyatlarını hangi koşullar belirliyor? Bir semtte çok uygun bir fiyata kiralık daire bulabiliyorken, aynı semtte bir başka apartmanda çok yüksek bir fiyat ile karşılaşabiliyoruz. Kiralık daire fiyatlarını artıran faktörler neler?

 

Semtin lokasyonu önem taşıyor

Semtin konumu, tarihi, sosyo – kültürel yapısı bu konuda öne çıkan faktörlerden. Aynı zamanda, parklara ve yeşil alanlara olan uzaklığının, deniz görüp görmemesinin (İzmir ve İstanbul’da geçerli) fiyat üzerinde büyük etkisi mevcut. İstanbul’da en iyi konumlara sahip Sarıyer, Şişli, Kadıköy ilçeleri; kira fiyatlarının yüksekliği ile başı çekiyor. Ataşehir ve Sarıyer’in bir kısmı (Maslak – Levent vs…) ofis ve iş yeri merkezi. Bu da bölgedeki kiraları artıran önemli bir faktör. İzmir kiralık daire aramalarında ise Alsancak, Bostanlı, Güzelbahçe ve Karşıyaka konumu ve denize olan yakınlığı ile kiraların yüksek olduğu bölgelerden. Ankara kiralık daire aramalarında ise Çankaya, düzenli yapısı ve yeşil alanları ile dikkat çekerken, kira oranları diğer ilçelere göre biraz daha yukarıda.

 

Üniversitelere ve okullara olan uzaklık

Özellikle öğrenciler üniversitelere yakın mesafedeki evleri tercih ettikleri için üniversite çevresi lokasyonlar da emlak piyasasında kiralık daire fiyatlarını artırıyor. İzmir’de Buca ve Bornova, Dokuz Eylül ve Ege Üniversitesi kampüslerine ev sahipliği yapıyor. Bu bölgede kira fiyatlarını artıran en büyük faktörün ise bu üniversiteler olduğunu söyleyebiliriz.

 

Ulaşım olanakları

Bir diğer önemli nokta ise elbette ki ulaşım. Merkezi yerde olmak zamandan tasarruf sağlarken, şehrin uzak noktaları biraz daha uygun kira fiyatları ile insanları cezbeden faktörlerden. Ancak konum olarak uzak noktalar son zamanlarda ulaşım olanaklarının artmasıyla hemen her kesimi çekmeye başladı. Yaşam kalitesini artıran lüks siteler bu konuda insanları çeken en büyük etken. Metro, metrobüs ya da toplu taşıma araçlarını kullanmayı düşünürseniz, bu bölgelerde çok uygun fiyatlarla kiralık daire tutabilirsiniz. İstanbul’da Beylikdüzü, kiralık daire açısından oldukça zengin alternatifler sunuyor. Hem lüks sitelere ev sahipliği yapması hem de metrobüs ile ulaşım kolaylığı sağlaması açısından, değerlendirebileceğiniz semtlerden biri.

 

Ve diğer faktörler…

Kiralık dairenin nasıl bir ısıtma sistemi olduğu çok önemli etkenlerden. Buna bağlı olarak bina yalıtımı da kiralık daire fiyatlarını artıran bir durum. Bina yaşı ve dairenin gün ışığını içeriye ne denli alabildiği gibi faktörler de kira fiyatlarının artmasında büyük paya sahip.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler

www.modamanya.net, Yemliha Toker Projesidir