KİLO ALABİLMENİN 5 ALTIN KURALI

ilo vermek kadar kilo almak da bazı bireyler için zor bir problem olarak kabul edilmektedir. Düzensiz beslenme alışkanlığı, yeterli uykunun alınmaması, hareketsizlik, öğünler arasında çok uzun zaman geçirilmesi, yanlış besinlerin tüketimi ve daha birçok nedene bağlı olarak insanlar kilo alamayabilir. Çevremizde ”Sürekli fast food yiyorum ancak kilo alamıyorum.” ya da ”Hiç spor yapmıyorum ve sürekli yemek yiyorum ama neden hala zayıfım?” diyen bireyler mutlaka vardır. Sürekli yağlı ve zararlı maddeler içeren gıdalar ile kilo almak imkansızdır. Aynı şekilde spor sadece kilo vermesi gereken insanların yapması gereken bir şey değildir. İnsanlar kilo almak için de spor yapmak durumundadır. İşte size sağlıklı bir şekilde kilo almanın 10 altın kuralı;

1. ÇOK YÖNLÜ VE SAĞLIKLI BESLENME ALIŞKANLIĞI

Fast food ile beslenme olayını yanıtlayacak olan madde. Sürekli aynı gıdalar ile beslenmek kişiye kilo aldırmaz. İnsanlar her öğün içerisinde mutlaka yeterli miktarda kaliteli protein, kaliteli karbonhidrat, yağ ve takviyeler almalıdır. Fast food içerisinde zararlı yağlar, vücuda alınmaması gereken en kalitesiz karbonhidratlar ve değersiz proteinler yer alır. Kişi ya sadece bunlarla beslenmediği için kilo alamaz ya da çok zor vereceği, çok zararlı kilolar ile vücudunun formunu ve sağlığını bozar. Tavuk, balık, hindi, kırmızı et ile kaliteli proteinler alınmalıdır. Sabah kahvaltılarında yumurta mutlaka tüketilmelidir. Mümkün olduğu kadar besinlerin doğal olanları tercih edilmelidir. Sağlıklı olduğuna güvenilen bir et ile yapılacak hamburger köftesi, sağlıklı bir fast food haline dönüşebilir. Tam buğday ekmeği, kepekli makarnalar, pirinçler ve bulgur da öğünlerdeki yerini mutlaka almalıdır. Karbonhidrat, kilo almak isteyen bireyler için çok önemlidir. Beyaz un ve şekerin olmadığı her gıda çok daha sağlıklı sayılabilir. Her öğünde mutlaka karbonhidrat alımı ihmal edilmemelidir. Yemekler sebze ile desteklenmeli, gün içerisinde bol miktarda meyve yenmelidir. Özellikle lif içeren gıdalar keşfedilmeli ve ara öğünlerde atıştırmalık olarak da tüketilmelidir. 3 ana ve 3 ara öğün olmak üzere toplamda 6 öğünün her gün gerçekleştirilmesi gerekiyor.

2. EGZERSİZ YAPMAK BESLENME KADAR ÖNEMLİ

Vücut aldığı gıdaları bir yakıt olarak görecektir. Doğru egzersizler ile alınan yakıtı sağlıklı bir şekilde kasa çevirmek ve vücudun yükünü arttırmak mümkündür. Kilo almak isteyen bireyler cardio denilen yağ yakımı egzersizlerinden ziyade, kas ve güç kütlesini arttıracak aktivitelere yönelmelidir. Ağırlık çalışmak, yüzmek, sıkılaştırma adı altında hazırlanan antremanları uygulamak en iyisidir. Bunun için iyi bir spor salonu ve antrenörden destek alınması iyi bir tercih olacaktır. En dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi de, her zaman yakılan kaloriden daha fazla kalorinin gün içerisinde gıdalar ile alınması gerektiğidir. Ayrıca spora asla aç gidilmemesi ve öncesinde mutlaka iyi bir gıda takviyesinin sağlanması gerekiyor. Özellikle enerji vermesi bakımından yer fıstığı ezmesi, muz, kepekli makarna ya da pirinç, yulaf gibi besinler tercih edilebilir. Spordan sonra da aç kalınmamalı, bol proteinli bir öğün ile yıpranan kas kütleleri onarılmalıdır. Aynada daha biçimli, fit ve iri bir fizik görebilmek için beslenme ve egzersiz daima birlikte götürülmelidir.

3. VÜCUT SU ORANI DÜŞÜRÜLMEMELİ

Çok su içmek metabolizmayı hızlandıracak ve kilo alımını hızlandıracaktır. Ancak bu durumu kilo almak isteyen bireyler farklı yorumlamakta ve su tüketimini bilinçli bir şekilde azaltmaya dahi gidebilmektedir. Su tüketimi günlük gerektiği miktar kadar sağlanmaya devam etmelidir. Vücudun kilo almaya çalışırken yapılan takviyeleri düşünün. Beslenme ve egzersiz. Bu kriterlerin devreye girmesi açısından suyu enerji verici bir madde olarak değerlendirmemiz gerekiyor. Vücut yeteri kadar su almadan, görevini gerçekleştirmeyecektir. Günde en az 2 litre su tüketimi sağlanmalıdır.

4. ÖĞÜNLERİN ARASINDAKİ GEÇEN SÜRE ÇOK ÖNEMLİ

Yapılan en büyük hatalardan birisidir. Gün boyu hiçbir şey yemeyip, akşam çok ağır bir besin ile bir anda karın doyurmak kilo aldırmayacağı gibi, bünyeye de çok fazla zararı getirecektir. Kan şekerinin bir anda yükselmesi, baş ağrısı gibi sorunlar yaşanabilir. Öğünler arasında 2-3 saatlik zamanlar olmasına dikkat edilmelidir. Örnekle açıklamak gerekirse;

Sabah 08.00-08.30 olduğunda kahvaltı yapılır. Ardından saat 10.00-10.30 gibi bir ara öğün gerçekleştirilir. Saat 12.00-12.30 gibi iyi bir öğle yemeği yenir. Saat 14.00 ile 16.00 arasında sıvı tüketimi ağırlıklı olmak üzere iyi bir ara öğün daha gerçekleştirilir. Duruma göre bu saatlere kadar bir ara öğün daha yapılmasında çok sakınca olmayacaktır. Saat 18.00-19.00 arasında iyi bir akşam yemeği yenir. Saat 22.00’a kadar bir ara öğün daha yapılabilir. Kilo almak için bile olsa gece geç saatlerde tüketimin durması uzmanlar tarafından önerilmektedir. İyi bir uyku ve egzersiz ile gün boyu alınan besinler vücut için gerektiği şekilde kullanılır. Saatler değişse de, aralıklar ortalama olarak aynı şekilde uyarlanabilir.

5. PSİKOLOJİ FAKTÖRÜNÜ UNUTMAYIN

Aslında her şeyin son bulduğu ya da netleştiği nokta bile denebilir: Psikoloji. Bir birey nedeni ne olursa olsun yoğun stres altında iken hedeflerine ulaşmakta da zorlanır. Buna kilo almak da dahildir. Kimi insanlar psikolojik olumsuzluklardan dolayı aşırı kilo alma durumu yaşayabilir. Bazı bireylerde ise bu durum tam tersidir ve hızla kilo kaybı meydana gelebilir. Kilo almak isteyen bir birey, psikolojik anlamda gerçekten iyi hissettiği bir ruh hali içerisine girmeli gerekirse bu anlamda uzman desteği almalıdır. Her şey beyinde biter ve kilo almak için de önce inanmaya başarmak gerekiyor. Kilo alamıyorum, işimde başarılı değilim, okul ile ilgili problemlerim var ve daha bunun gibi birçok durum endişe ile birlikte sağlık kaybını getirecektir. Sağlıklı bir zihin, egzersiz, uyku, su tüketimi ve beslenme ile her birey sabırlı olduğu sürece istediği forma kavuşacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler

www.modamanya.net, Yemliha Toker Projesidir.