Fransız Sineması Jean Moreau

Üstün yetenekleri ve rol kabiliyetinden asla ödün vermeyen aktrislerden Jean Moreau Fransız sinemasının unutulmaz oyuncularından biridir. Jean Moreau Fransa’nın başkenti olan Paris’te 1928 yılında dünyaya gelmiştir. Pek çok ödüle sahip olan sanatçı oyunculuğunun yanı sıra filmlerinde yönetmenlik görevinde de bulunmuştur. Annesi İrlanda babası ise Fransız asıllı bir ailenin çocuğudur. Moreau öğrenimini Paris Konservatuarında başarıyla bitirdikten sonra sinema sektöründe başarılı projelere imza atan aktrislerden biri olmuştur.  Jean Moreau setlerdeki üstün başarısıyla 20 yaşlarında sahneye çıkarak oyunculuk becenilerini ilk kez Avignon Festivali’nde göstermiştir. Moreau’nun kabiliyetini fark eden yapımcılar onu filmlerinde küçük rollerde oynatarak sinema sektörüne kazandırarak ekol bir oyuncu olmasını sağlamıştır. Jean Moreau 1958 yılında Louis Malle yönetimindeki “Elevator to the Gallows” filminde rol alarak sektöre ve sinemaseverlere kendini duyuran bir sanatçı olmuştur. Şöhret basamaklarını başarılı ve hızlı bir şekilde çıkan Moreau, birkaç yıl sonra sinemadaki yeni akımın yönetmenleriyle birlikte yeni projelere imza atmıştır. Jean Moreau bu akım doğrultusunda çekilen “The Lovers” filmi projesiyle oyunculuk tahtını sağlamlaştıran sanatçılardan biri olmayı sağlamıştır.

Jean Moreau 1962 yıllarına geldiğinde yönetmen François’in “Jules et Jim” filmiyle yepyeni bir başarıya imza atarak kendisini dünyaya tanıtmış, ekol bir oyuncu olmasını sağlamıştır. Büyük özverilerle çevirdiği bu film Moreau’nun o güne kadar çekmiş olduğu en başarılı filmlerden biri olma özelliğini kazandırmıştır. Jean Moreau aynı zamanda yönetmenlik yaptığı yıllarda görevine verdiği önem ve disiplinli çalışmaları doğrultusunda beğeniyle söz edilen sanatçılardan olmuştur. Film oyunculuğu ve yönetmenliğinin dışında sahnelerde de başarılı olan şarkıcılık yeteneğini müzik endüstrisine taşıyarak peş peşe albümler çıkartarak bu sektörde de adını duyurmuştur.

 

Moreau ünlü yorumcu Frank Sinatra ile bir konserde birlikte aynı sahneyi alarak izleyiciler tarafından ayakta alkışlanan sanatçılardan biridir. Güçlü karakter ve güçlü bir oyunculuk yeteneğine sahip olan Jean Moreau’nun tanınan filmlerinden bazıları; “Unutulmayan Sevgili/1962”, “İdam Sehpası/1958”,   “Mata Hari”, “Viva Maria/1965”, “Âşıklar/1958”, “Dava/1962”, “Dünyanın Sonuna Kadar/1991”, “Kaderi Arayan Adam/1976”, “Tren/1964”, “Çirkin Gangster/1963”, “Sarı Otomobil/1964”, “Son Patron/1976”, “Bulutların Ötesinde/1995”, “Leyleğin Geciken Adımı/1991”, “Bir Oda Hizmetçisinin Günlüğü/1964”, “Nikita 1990”,   gibi ünlü filmlerden oluşmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler

www.modamanya.net, Yemliha Toker Projesidir.