e-Devlet

  e-Devlet Hizmetinin Sağladığı Kolaylıklar

  Tek bir adres üzerinden hizmet sunan e-Devlet bize doğru ve güncel bilgiler verir. Dijital dünya kurum ve kamu kuruluşlarının da odağıdır. Tek bir kimlik doğrulaması ile birçok işlem halledilir. Bu hizmet pek çok devlet tarafından örnek alınmaktadır. SSK hizmet dökümü, maaş sorgulama, soy ağacı sorgulama gibi işlemler mobil yolla da ulaşılabilirliğini arttırmıştır.

   

  İnternet Bankacılığı için e-Devlet’e Giriş

  e-Devlet’ in bize sağladığı en büyük hizmetlerden biri de internet bankacılığıdır. Bu sebeple internet bankacılığının nasıl kullanılacağını bilmek gerekir. Şifreye bir alternatif olan bu uygulama sayesinde güvenli bir şekilde bankacılık işlemleri de gerçekleştirilir. Bunun için web siteye girmelisiniz. Ardından internet bankacılığı adı ile geçen bölüme tıklamalısınız. Hangi bankayı kullanıyorsanız o bankayı sekmeden seçmelisiniz. Bankanın sayfası açılacaktır. Gerekli alanlara müşteri no ve şifre girişi yapmalısınız. Bu adımlardan sonra banka müşterileri doğrudan e- Devlet kapısına yönlendirilirler. Eğer bir vatandaş e- Devlet Kapısı’ na henüz üye değilse bile internet bankacılığı aracılığı ile giriş yapabilir, kullanıcı olabilir. Bilgiler hiçbir koşulda banka ile paylaşılmaz. Aynı şekilde bankalar da müşterilere ait hesap bilgisi, şifre, müşteri numarası gibi bilgileri kesinlikle e- Devlet Kapısı ile paylaşmaz. İnternet bankacılığı aracılığı ile giriş yapmak istemeyen kullanıcılar ya da var olan girişi engellemek isteyenler bunu “erişim kısıtlamaları” bölümünden kapatabilirler.

  e devlet internet bankacılığı

  e-Devlet Mobil Uygulaması

  Artık her iş telefonla hallediliyor. Teknoloji ilerledikçe devlet de bu gelişmeleri takip edip ona uygun bir sistem için çalışıyor. Hem web sitesi üzerinden hem de mobil uygulama üzerinden işlem yapabilirsiniz. Resmi nitelikteki bu uygulama ile kolay ve hızlı bir şekilde tüm bilgi ve belgelere ulaşabilirsiniz. Yeni e- Devlet Kapısı uygulaması Android, iOS cihazları ile uyumlu bir şekilde hizmete açılmıştır. Mevcut e- Devlet şifresi ile ya da mobil imza ile uygulamaya giriş yapabilirsiniz. Kısa bir e- Devlet indirme işlemi ile bilgisayara ihtiyaç duymayacaksınız. Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hizmete sunulmuştur. Uygulamayı etkin bir şekilde kullanabilmek için mobil imza aboneliği için hizmet gördüğünüz operatöre başvurmalısınız. Bazı gerekli prosedürleri de uyguladıktan sonra kamu kurumları ve belediyelere ait hizmetlere ulaşabilirsiniz.

  E devlet mobil Uygulamasıını İndirmek İçin Tıklayın

  e Devlet mobil uygulaması ile en yaygın kullanılan hizmetler SGK 4A Hizmet Dökümü, Adalet Bakanlığı Mahkeme Dava Sorgulama gibi pek çok popüler konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Arayüz gittikçe iyileştirilmektedir. Uygulama daha da kullanışlı hale gelsin diye, kullanıcılara kolaylık sağlamasın diye sık sık güncelleniyor. e- Devlet giriş ve uygulamayı keşfediş aşamasından sonra bu sekmelere göz atabilirsiniz. Artık adli sicil kaydınızı sorgulayabilir, IMEI sorgulayabilir, üzerinize kayıtlı hatları öğrenebilir, numara taşımayı sorgulayabilirsiniz. Bunun yanı sıra aile hekiminizi öğrenebilir, trafik cezalarınızı sorgulayabilir, sınav sonuçlarını öğrenebilirsiniz. Sayısız e- Devlet işleminizi buradan gerçekleştirebilirsiniz.

   

  mobil imza nedir nasıl kullanılır

  Mobil İmza Kullanma

  e-Devlet Kapısı uygulaması dahilinde mobil imzanın nasıl kullanılacağı dört adımda açıklayabiliriz.

   

  • Karşımıza gelen bir menü ile “mobil imza ile giriş” seçeneğine basmak gerekiyor.
  • Tekrar bir ekranla karşılaşacaksınız. Burada TC kimlik numaranız ile mobil imza aboneliğinizin bulunduğu GSM numaranızı girmelisiniz.
  • Normal şartlarda bilgisayardan giriş yaptığınızda bir sözleşme ve imza metninin özeti açılır. Fakat cep telefonunda imza metninin özeti görünür. Ekranda bulunan imza metni özeti, cep telefonunuza gelenle tıpatıp aynıdır. Sözleşmeyi dikkatlice okumalısınız, daha sonra cep telefonunuzdan imzalamalısınız. Eğer imzalamak istemezseniz ekranda bulunan iptal düğmesini kullanmalısınız. Böylece ana sayfaya dönmüş olursunuz.
  • Sözleşmeyi okuduysanız ve onayladıysanız imzalayıp işleme devam tuşuna basmalısınız. Artık giriş işlemi tamamlanmış demektir.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  www.modamanya.net, Yemliha Toker Projesidir