DÜNYANIN MERKEZİ, RÖNESANS ŞEHRİ LONDRA

Londinium isim kökeninden gelen Londra şehri Romalılar tarafından kurulmuş olup bugün İngiltere’nin başkentidir. 5 yy. da Saksonların egemenliğine giren Londinium’un adını London olarak değiştirmişlerdir. Rönesans döneminde altın çağlarını yaşayan Londra hem çok kalabalık olup hemde ticari gelişimin yüksek seviyede olduğu bir şehirdi. 1664 – 1666 yılları arasında şehir iki büyük felaket atlattı. Bunlardan biri binlerce insan kaybına yol açan salgın hastalıklar olup bir diğeri ise Büyük Londra Yangını’dır. 300 den fazla dilin konuşulduğu Londra 2. Dünya Savaşı sonrası AB’ nin en gelişmiş şehri ünvanını alacak kadar hem ticari hemde sosyal alanda ilerlemiştir.
Turizmin geliştiği bu şehir görülecek gezi alanları ile meşur olup her yıl dünyanın dört bir yanından gelen  turistler tarafından ziyaret edilmektedir. Gezilip görülebilecek tarihi alanların ve müzelerin yanı sıra doğal alanları ilede meşurdur. Parklarının gözde olduğu Londra şehrinin en ünlü parkı Hyde Parkı‘nda kendinizi huzurlu hissedebileceğiniz gibi, rönesans döneminden kalan gotik yapıları, katedralleri ziyaret ederek tarihe yolculuk yapabilirsiniz.
Şehrin en ünlü katedrali olan St. Paul Katedrali‘ni gezip ihtişamı ve görkemi yakından hissedebilir, Victoria Kulesi‘ne yapacağınız küçük bir gezi ile de dünyanın en yüksek kare biçimli kulesine tanıklık edebilirsiniz. Dünyanın başlangıç noktası olarak belirlenen Londra Greenwhich Gözlem Evi‘ni görüp, sizde dünyanın merkezinde yer alabilirsiniz.  Yapımı 20 yıldan fazla süren ve Londra’nın en eski binası olan Parlemento Binası barındırdığı tarihi ile Londra‘ya tekrar tekrar gelmenizi sağlayacaktır.  Londra Doğal Tarih Müzesi‘ne gidip oradaki 80 milyondan fazla çeşitlilikteki böcek, fosil ve bitki kalıntılarını görebilirsiniz. Ayrıca 96 m yüksekliğindeki ve belki de Londra’nın en ünlü  yeri olan Big Ben Saat Kulesi‘ni görmek size ayrıcalık katacaktır. Asıl adı Aziz Stephen’in Kulesi’dir. 5 ton ağırlığında bir saate sahip olan Big Ben Saat Kulesi’nin içi ziyaretçiye açık olmasa da önünde çektireceğiniz bir fotoğraf eşsiz anılara sahip olmanızı sağlayacaktır.
Bütün bu tarihi dokunun yanı sıra retro dönemine damgasını vurmuş ve birçok filmde yer almış  taksiler, kırmızı klasik telefon kulubeleri, çift katlı otobüsleri ile Londra sizi bir sinema filmi karesi içerisinde hissettirecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler

www.modamanya.net, Yemliha Toker Projesidir.