minimalist dekorasyon

Dekorasyonun Püf Noktaları ” Minimalizm “

Minimalizm Nedir?

Sadelikten hoşlanıyor, kalabalık yerlerde bunalıyorsanız ya da evinizdeki eşya fazlalığından nefret ediyorsanız tam size göre olan bir dekorasyon önerimiz var. Minimalizm.

Minimalizm aslında sadece dekorasyonda değil, yaşamın neredeyse her alanında bulunan bir tasarım anlayışı. Eskinin abartılarından uzak, modern ve füturistik bir yaklaşım sunan minimalizm, son yılların en çok aranan dekorasyon anlayışlarından.

Az eşya ile şık bir görüntü yaratmak için minimalizmi siz de evinizde deneyebilirsiniz. En azından evinizin bir odasında…

minimalist dekorasyon

Minimalist Tasarımda Renkler

Odanız için siyah ve beyaz dışında en fazla 3 renk daha belirleyin ve diğer renklerdeki eşyaları kaldırın. Siyah ve beyazın zıtlığı odanızı ferah ve geniş göstereceği gibi, basitliği odaya girenlerin rahatlık hissi yaşamasına neden olacaktır.

Odanız için seçeceğiniz diğer renklerin de beyaz ve siyah üzerinden kendilerini belli edebilmesine dikkat edin. Örneğin beyaz renk bir koltuğunuz varsa, kırmızı kırlentler ile koltuğu süsleyebilirsiniz.

Cam minimalist tasarımın en önemli öğelerinden birisidir. Saydamlığı sebebi ile bir çok alanda kullanılan camı, evinizin vazgeçilmez parçası haline getirmekten korkmayın. Cam yerine bazı bölgelerde ayna kullanarak, odanın olduğundan çok daha geniş gözükmesini sağlamanız da mümkün.

Minimalizm Ruhu

Minimalizm, Japon Zen kültüründen etkilenilerek ortaya çıkan bir tasarım anlayışıdır. Zen kültüründe fazla eşyaların yeri yoktur. Minimalist tasarım, Apple’ın efsane CEO’su Steve Jobs’ın da aralarında bulunduğu bir çok ünlü isim tarafından uygulanmaktadır. Jobs’ın evinde bir dönem sadece minder ve içeriyi aydınlatması için şık bir lambader ve kıyafetleri için küçük bir dolap bulunmuş, başka eşyaya gerek duymamıştı.

Minimalizmde bir başka önemli nokta ise düzendir. Eşyaları gelişi güzel bir şekilde değil, simetrik şekilde yerleştirin. Koltuklar arasındaki mesafe aynı olsun, hepsini birbirine bakacak şekilde ve mümkünse bol ışık alan bir yere koyun.

minimalist dekorasyon

Son olarak seçtiğiniz renklere uygun, sade bir tabloyu duvara asın. Tablolar minimalist dekorasyon anlayışının olmazsa olmazlarından birisidir. Oda dekorasyonunda olduğu gibi, siyah ve beyaz tonlarının hakim olduğu tablolar, odayı ferahlaştıracak ve sizin daha mutlu olmanızı sağlayacak.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler

www.modamanya.net, Yemliha Toker Projesidir