Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Daha çok kış aylarında soğuk havanın etkisi ile beraber bağışıklık sistemimiz düşer. Bunun sonucunda da kişilerde boğaz ağrıları meydana gelir. Boğaz ağrılarının en sık görülme nedeni enfeksiyon kaynaklı ağrılardır. Yani dışarıdan aldığımız mikroplar, virüs ve bakterileri boğaz ağrılarına neden olur. Fakat bakteri ve virüslerin tedavi şekilleri de birbirinden farklı şekillerde gerçekleşmektedir. Daha çok virüse bağlı boğaz ağrıları kendiliğinden geçerken bakteriye bağlı oluşan ağrılar ise ilaç kullanımı gerektirir.

Kronik faranjit rahatsızlığı bulunanlarda boğaz ağrılarının görülme sıklığı artar. Boğazdaki tahrişlerin nedeni ile mikrobik enfeksiyonlar dışında gelişen tablodur. Tedavinin olumlu cevaplar verebilmesi için ve tedavi süresinin belirlenmesi için bunun altında yatan sebeplerin iyi bilinmesi gerekmektedir.  Kronik faranjiti tetikleyen bazı durumlar bulunur. Bunlar sigara kullanımı, boğaza gelen mide özsuyunun boğazı tahriş etmesi ve mukozayı bozması ve kansızlık, tiroit ve guatr gibi sistemik hastalıklardır.

Viral enfeksiyonlara bağlı bir boğaz ağrısı rahatsılığınız bulunuyorsa sinüslerinizde ağrılar oluşabilir. Tıkanıklıklar, hırıltılı nefes alıp verme, boğazda oluşan kuruluk hissi ve derin sesler mevcuttur. Eğer ağrı nedeni bakteri kaynaklı ise belirtiler de farklılık göstermektedir. Boğazda iltihap oluşumu vardır ve baş ağrısı ile birlikte ateş görülebilir. Boğaz ağrısına ne iyi gelir? Halsizlik, öksürük, lenf bezlerinde oluşan şişlikler, hapşırma ve mide bulantısı görülmesi de muhtemeldir.

  • Boğazınızda ağrı ve yanma şikayetleriniz bulunuyor ise asprin ve zeytinyağı ağrıların giderilmesinde oldukça etkil ibir yöntemdir. Bir yemek kaşığı kadar zeytin yağının içerisine atacağınız bir adet asprini hafif ılıyıncaya kadar ocakta ısıtınız. Karışımın ısısı ağzınızı yakmayacak sıcaklıkta olmalıdır. Daha sonra oluşan bu karışım ile 3-4 dakika kadar gargara yaparak tükürünüz. Gece yatmadan önce uygulayacağınız bu yöntem sayesinde rahat bir uyku çekebilirsiniz.
  • Nane limonu karıştırıp çay şeklinde içebilirsiniz. Sadece boğaz ağrılarınızın hafiflemesini değil aynı zamanda grip, nezle gibi şikayetlerinizin de azalmasını sağlar. kaynatacağınız bir su bardağı sıcak suyun içerisine yarım limon sıkarak biraz da nane ekleyin ve demlenmeye bırakın. Daha sonra elde edilen çayı ılıyınca içebilirsiniz.
  • Boğaz ağrılarınızda ve bakterilerin giderilmesinde elma sirkesi kullanımı sizi rahatlatacaktır. Elma sirkesi antibakteriyel bir yapıdadır. Bir bardak ılık su içerisine atacağınız bir tatlı kaşığı elma sirkesini içerek tüketebilirsiniz. Elde edilen karışımın içerisine ekstra olarak bal ve limon da ilave edebilirsiniz. Ayrıca elma sirkesinin içine tuz atarak bir miktar da su ile karıştırdıktan sonra gargara şeklinde de uygulamanız size iyi gelecektir.
  • Tarçın soğuk algınlığı nedeni ile oluşmuş boğaz ağrılarının tedavisinde oldukça sık kullanılan bir yöntemdir. Bir su bardağı ılık su içerisine atacağın bir tatlı kaşığı tarçının demlenmesini sağlayarak içebilirsiniz.
  • Boğaz ağrılarının yanında boğazda oluşan acılar ve yanmalar da kişilere büyük oranda rahatsızlık vermektedir. Tuzlu su ile elde edeceğiniz gargara ile acının giderilmesini sağlayabilirsiniz. Bir su bardağı ılık su içerisine 2 tatlı kaşığı kadar tuz atın. Daha sonra ağzınızı gargara yaparak yutmamaya özen gösterin ve tükürün. Gün içerisinde bu gargarayı 3-4 defa uygulayabilirsiniz.
  • Sarımsak tedavisi de boğaz ağrılarınızın ve oluşan enfeksiyonlarınızın giderilmesini sağlayacaktır. Eğer size ağır gelmiyorsa çiğ olarak tüketebilirsiniz. Bunun dışında sıcak su içerisine atacağınız bir iki diş sarımsağı çay şeklinde deiçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler

www.modamanya.net, Yemliha Toker Projesidir